PODATEK KATASTRALNY...CZYLI JAK WYKA(TA)STROWAĆ POLAKÓW...

PODATEK KATASTRALNY...CZYLI JAK WYKA(TA)STROWAĆ POLAKÓW...
ePub czas dodania: 2013:11:06 23:11 komentarzy 0
Wiem, że to temat już przerabiany, niemniej lemingi słodko śpią...

Tematy grabieży własności Polaków są w mediach mętnego nurtu skrzętnie maskowane...celebryci na najwyższych obrotach...coraz nowsze odcinki seriali, żeby lemingi trochę znieczulić, pokazać im, że jest “miłość” i “dobro”, ale to pokazówka i tylko w telewizyjnym matrixie...już niedługo może się okazać, że oglądanie seriali we własnej “dziupli”będzie tylko historią... a najbardziej zdesperowani będą szukać szczęścia na obczyźnie, którą na razie niektórzy z naszych rodaków jeszcze chwalą, ale to wszystko może się odmienić.

Mój przyjaciel jeszcze tak 10 lat temu mówił takie słowa...wpierw będziesz zapieprzał, żeby wybudować dom, firmę, kupić w miarę dobry samochód...a potem będziesz zapieprzał jeszcze bardziej, żeby to wszystko utrzymać...generalnie byłem wtedy “na dorobku”, a dobrze szedł interes i nie przekonywały mnie jego słowa...myślałem, że jak wybuduję dom, to już nie trzeba się martwić, bo przecież dom jest najważniejszy i jest mój.

Nic bardziej mylnego...fakt, udało sie zbudować dom jeszcze na vacie 7%, wynajmowałem zaprzyjaźnione ekipy sąsiedzkie, które postawiły mi “chałupę”w oka mgnieniu i za śmieszne (wtedy) pieniądze...następnym znajomym zleciłem tzw. wykończeniówkę...hipoteki nie mam, więc można by rzec, żem Pan na włościach.


 

Gdy weszliśmy do domu, zaczęły jakoś dochodzić informacje o podatku katastralnym...ee tam, ktoby uwierzył, że można tak obciążać własność, przeca to moja własność..wieści gminne niosły, że podatek katastralny może nawet zamknąć się w granicach 2% wartości nieruchomości...czyli jeśli kto ma domek i działkę powiedzmy 10 arów, to może się spodziewać nawet podatku 10 tyś pln rocznie...no bo dom warty w opcji 450 tyś złotych i działka warta 50 tyś złotych to daje już 500 tyś x 2%= 10 tyś / 12 mieś = 833 pln na miesiąc...oczywiście wartość zależy od położenia, atrakcyjności...o wartości nieruchomości na danym terenie można wyczytać z ogłoszeń lokalnych na danym terenie...oczywiście działki w zależności od położenia różnie się kształtują...np działka (10 arów) w okolicach Rabki, Jordanowa, czy okolic można kupić już za 30 tyś, ale w okolicach Kościeliska trzeba już mieć niemal dziesięciokrotność tej sumy...

Czyli najbardziej mogą dostać w "rzyć" ci, którzy mieszkają na terenach tzw. “atrakcyjnych”...”atrakcyjność” tych terenów może być zmorą dla mieszkajacych, ale żyłą złota dla samorządów...oczywiście samorządy już drobią nóżkami ze zniecierpliwieniem, gdyż napięte przez wieloletnie inwestycje infrastrukturalne budżety lokalne natychmiast potrzebują pieniędzy. Polecam ciekawy artykuł na temat katastru, link poniżej.

Niecierpliwi samorządowcy nie chcą już czekać na wprowadzenie zmian na szczeblu centralnym i mogą spróbować obejść przepisy.

W zależności od podziału na strefy, opartego na planach zagospodarowania przestrzennego, ustalana byłaby stawka podatku od powierzchni nieruchomości. W ten sposób lokale i tereny w strefach mieszkaniowych, usługowych, inwestycyjnych lub rolnych mogłyby być obciążane różnymi podstawami opodatkowania. Tak oto wprowadzony zostałby podatek katastralny bez katastru.


 

W 2013 r. podatek katastralny w Polsce?


 

Jednak w Polsce, w której wiele nieruchomości wciąż posiada nieuregulowany status, lub ich przeznaczenie lub prawa i formy własności nie są jasno określone, uporządkowanie takiej ewidencji musiało potrwać. Tymczasem posłowie opozycji alarmują, że nawet jeżeli quasikatastru nie wprowadzą na własną rękę samorządy, może zrobić to rząd, nawet jeszcze w tym roku. 

 

Drogie mieszkania i niskie płace


Tymczasem w ocenie niektórych ekspertów podatek katastralny w polskiej specyfice mógłby zdestabilizować cały rynek nieruchomości. Wszystko przez wysoką dysproporcję pomiędzy wyceną nieruchomości, a osiąganymi dochodami przeciętnej rodziny. Przy stawce podatku w wysokości 1 proc., o której wspomina się najczęściej, rodzina zarabiająca podwójną średnią krajową i żyjąca w średniej wielkości mieszkaniu w dużym mieście, mogłaby oddawać do gminy nawet ok. 10 proc. dochodów na sam tylko podatek katastralny.

Nieruchomości wykupione za ułamek wartości w ramach uwłaszczenia, budowane samodzielnie systemem gospodarczym lub wybudowane wiele lat temu na obrzeżach miast, które teraz przekształciły się w prestiżowe osiedla, mogą mieć obecnie wysoką wartość, co wcale nie oznacza, że ich właściciele są ludźmi zamożnymi na tyle, aby podźwignąć nowe wielotysięczne obciążenia.


 

Rodzina Na Bruku


 Najmocniej poszkodowaną grupą byłyby młode małżeństwa spłacające kredyty za niedawno kupione mieszkania. Nie dość, że wiele z nich płaci raty od kredytu przewyższającego wartość nieruchomości, których ceny od trzech lat spadają, to do tego musieliby udźwignąć nowe obciążenie. W takich warunkach, wielu młodych ludzi może zrezygnować z dalszego spłacania kredytu i poważniej pomyśleć o emigracji.


Podobnie jak studenci i absolwenci, którzy wynajmują mieszkania – ceny wynajmu wzrosłyby drastycznie ograniczając mobilność społeczeństwa i chęć do kształcenia się poza miejscem zamieszkania. Powszechnym efektem drastycznego podwyższenia podatków od nieruchomości, bo do tego sprowadzają się zmiany, byłoby ogólne znaczne zubożenie społeczeństwa, a w wielu przypadkach dramaty związane z koniecznością przeprowadzki lub zadłużenia się. Link do artykułu.

 

 

PS. Szwagier mój jest radnym w gminie, więc z troską o siebie i inych mieszkańców gminy zapytałem jak radni chcą przełknąć żabę katastralną ...założyłem mu opcję, że jak radni uchwalą najwyższą możliwą stawkę, to ludziska we wsi przekują kosy na sztorc i niechybnie nadciągną pod postacią kosynierów kościuszkowskich na dziedzniec gminy. Mój szwagier jest w porzo gość i zapewnił, że w wypadku wprowadzenia katastru trzeba uchwalić z resztą radnych możliwie najniższą stawkę podatku...najlepiej, jakby to był promil, czyli jakieś 0,1- 0,2%...wtedy można by to jeszcze przełknąć, ale najważniejsze co do mnie dotarło, to to, że bardzo ważne są wybory samorządowe i ważne kogo wybieramy...wybieramy ludzi uczciwych i takich, którzy nie zrobią nam numeru ka(ta)stralnego we własnym domu.


 

 

 

licznik: 4712 + 2 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze
Czy mafia, gngsterzy, albo choćby tylko złodziej — 0|0
przejmują się, że osoba przez nich rabowana nie będzie mieć środków do życia, bo zrabowli tej osobie wszystko to, co miała?

A przecież (post)ubecka PO w swoim PRL-bis działa identycznie jak działała komunistyczna, sowiecka mafia w PRL — wówczas szumnie zwana PZPR.

Tyle tylko, że zbrodniarze z PZPR działali w imieniu swoich nadzorców — czyli zbrodniarzy i rabusiów z sowieckiego Kremla...
2013-11-07 01:58
# @Andy-aandy 0|0
...przejmować się nie będą...generalnie jest tak, ze jak nie płacisz...to ci zlicytujemy to co masz ...okupacja pełną gebą..pozdrawiam niepoprawnie
2013-11-07 02:07
"Napad Moskali na dom Adama Słomki" 0|0
Pisałeś o kastracji własności Polaków przez (post)sowiecką mafię w (post)komunistycznym PRL-bis...

Tu warto zobaczyć jak PO-sowieccy prokuratorzy nasyłają POlicję niszczącą prywatne mienie na osoby, które usiłują zlikwidowaać pamiątki PO sowieckich najeźdźcach, zbrodniarzch i okupantach ciągle istniejące w PRL-bis...

A przecież ta (post)sowiecka prokuratura w PRL-bis tak samo nasyła różne tajne służby w rodazju ABW także i na blogerów

https://www.youtube.com/watch?v=32SdJ7bm_fg&feature=player_embedded

Published on Nov 5, 2013
5 listopada 2013 r. o godz. 6 rano milicja rosyjska wyłamała drzwi do mieszkania i uprowadziła Adama Słomkę, lidera Konfederacji Polski Niepodległej -- Obóz Patriotyczny. Rosjanie wyjaśnili, że represje wobec A. Słomki związane są z pokojową akcją narodowego protestu przeciw okupacji rosyjskiej pod pomnikiem Armii Czerwonej na pl. Wolności w Katowicach 10 lipca 2013 r.

Za akcję uprowadzenia A. Słomki personalnie odpowiada prokurator z Katowic Jarosław Wilczyński. Ze strony milicji rosyjskiej, akcją kieruje Jarosław Miśkiewicz
O próbie demontażu pomnika NKWD w Katowicach 10 lipca 2013 r. zobacz:

http://naszeblogi.pl/39664-godzina-w-...
http://naszeblogi.pl/39881-z-kilofem-...
http://naszeblogi.pl/39670-zygmunt-mi...

Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://mariuszcysewski.blogspot.com
2013-11-07 03:12
Zmiany w podatkach mogą naruszyć ciągle niestabilny rynek mieszkaniowy 0|0
W USA Kongres zaczyna dyskusję nad reformą podatków. Poniżej propozycja listu do kongresmenów opracowana przez THE THE NATIONAL ASSOCIATION OF REALTORS®, w której stwierdzają, że zmiany w podatkach mogą naruszyć ciągle niestabilny rynek mieszkaniowy — a tym samym wiele społeczności lokalnych oraz wychodzącą z kryzysu gospodarkę...

Stwierdzają też, że reforma podatków nie może odbywać się kosztem właścicieli domów.

A warto wiedzieć, że w 2013 roku średnio 65% społeczeństwa w USA posiada domy (homeownership). Natomiast, w wieku 55 to 64 jest to już 76,2%, a w wieku 65 i powyżej 81.2%.
* * *

Tell Congress: Home Ownership Matters!
* * *

Dear Elected Official,

As you and your colleagues begin discussion on tax reform in America and working, understand home ownership matters.

The housing industry is beginning to recover. But possible changes to the tax code could set the housing market back. This could affect not just me and my home but also potential homeowners, my community and our recovering economy.

While something must be done about tax reform in America, it must not be done at the expense of homeowners. That’s why I’m joining others to let you know that home ownership matters!

Sincerely,
Your Name
—————————

Ciekawi mogą także popatrzeć na:
Table 8. Homeownership Rates by Family Income: 2008 to 2013 (in percent)
Tutaj: http://www.census.gov/housing/hvs/files/currenthvspress.pdf
2013-11-07 06:47
Podatki od domów w USA 0|0
Chociaż wartość podlegająca opodatkowaniu (Taxable Value) wynosi np. $399.000 — to aktulna, realna i rzeczywista wartość rynkowa tego domu może naprawdę wynosić np. $650.000.

Ponadto, w USA w wielu hrabstwach (county) podatek ten jest płacony od ceny, czyli wartości domu w roku zakupu — choć później może nieznacznie wzrastać.

Warto też wiedzieć, że znaczna część społeczeństwa w USA gromadziła kapitał od wielu pokoleń, a płace w USA są znacznie wyższe niż w PRL-bis.

Choć i tutaj jest sporo przypadków przejmowania i wręcz mafijnego licytowania domów za bardzo niską cenę — tylko za niepłacenie tego lokalnego podatku od nieruchomości...

Społeczeństwo w Polsce jest znacznie uboższe... Dlatego, w przypadku wprowadzenia takiego podatku przez rządzącą mafię w PRL-bis — znaczna część ludności może stracić całą swoją własność.

W dodatku wiadomo, że wielu komorników w PRL-bis działa w strukturch przestępczych — czyli współpracują z mafią oraz przestępcami, licytując swoim przejęte nieruchomości czy rzeczy znacznie poniżej ich realnej wartości rynkowej...
2013-11-07 06:53
# @trybeus 0|0
Tak dla przypomnienia z obietnic PO:
Wprowadzimy podatek 3 x 15, jest podatek VAT 23%, który miał być na rok , będzie do 2016 r. Reasumując, stan finansów państwa jest katastrofalny , stąd należy się bać podatku katastralnego , później o swoje pieniądze w banku.
2013-11-07 09:25
# @Andy-aandy 0|0
dobrze, że to przeklejasz ..bardzo ważne to jest...Adam Słomka ma "jaja"...pozdrawiam niepoprawnie
2013-11-07 11:09
# @Andy51 0|0
...witaj Andrzeju...pieniędzy w banku już nie mam,wyciągłem już wszystko, wolę mieć w "obrocie" zostało mi jeszcze zlikwidować trzeci filar i wziąść tyle, ile właciłem, bez zysku..to był interes "wszechczasów", jakbym je przez ten czas miał "w obrocie", to by się nawet potroiły, a tak to chyba najlepszy sposób, nikomu nie powierzać finansów...w Biblii pisze, żeby nie przywiązywać się do mamony..to znaczy prościej byłoby się nie przywiązywać, jakby człowiek nie miał dzieci, a tak to jednak trochę tej mamaony trzeba mieć...pozdrawiam niepoprawnie
2013-11-07 11:16
  0|0
Przygotowują nowe prawo pod zabudowę, podobno od strony informatycznej jest wszystko przygotowane do wprowadzenia podatku katastralnego.

A gdzie jest w twym wszystkim wola Narodu? Przecież to są bardzo poważne sprawy, decydujące o lasach milionów ludzi.
2013-11-07 14:10
# @leoparda 0|0
hej...przekleję tutaj też ten link do tej strony...generalnie jeszcze wzrośnie liczba urzędników, czyli będzie podział na panów i władców urzędników i niewolników vel dziadów...

http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1815:dlaczego-polacy-powinni-si-ba-podatku-katastralnego&catid=65:publicystyka&Itemid=123
2013-11-07 14:20
# @trybeus 0|0
Nie tylko urzędników. W korupcji podniesiemy się do szczytu tabeli w statystyce. Bo od urzędnika będzie zależeć jak wyceni ten dom. Będzie kwitło łapówkarstwo w niespotykanej dotąd skali.
2013-11-07 17:01
# @leoparda 0|0
...że już nie wspomnę o podniesieniu wynagrodzenia średniej krajowej..przecież urzędnik nie robi za minimalną krajową ...to też będzie "dygnięcie do statystyk", że w Polsce więcej się zarabia ...pozdrawiam niepoprawnie
2013-11-07 18:39